• Narodowe Czytanie

• Zainaugurowana przez Parę Prezydencką  tegoroczna odsłona Narodowego Czytania odbywa się w roku 100-lecia odzyskania przez Polskę niepodległości, stąd wyjątkowa formuła akcji, podczas której czytane będą aż dwie lektury.

Lekturą Narodowego Czytania na kulminację akcji 8 września 2018 roku jest Przedwiośnie Stefana Żeromskiego. Ponadto, Para Prezydencka proponuje do czytania przez cały rok 44 teksty Antologii Niepodległości.

W zamyśle inicjatorów Narodowego Czytania było propagowanie polskiej literatury, popularyzacja czytelnictwa, zwrócenie uwagi na potrzebę dbałości o polszczyznę oraz wzmocnienie poczucia wspólnej tożsamości. Co roku we wrześniu odbywało się publiczne odczytywanie obszernych fragmentów dzieł, również w środkach masowego przekazu. Można je było usłyszeć na ulicach, w parkach, na placach, w szkołach, bibliotekach, domach kultury. W wydarzeniu brali udział politycy, aktorzy, dziennikarze.

Przedwiośnie – powieść polityczna Stefana Żeromskiego wydana w 1924.

Powieść składa się z trzech części: „Szklane domy”, „Nawłoć”, „Wiatr od wschodu”. Opowiada o życiu Cezarego Baryki, reprezentanta młodego pokolenia, urodzonego i wychowanego w Baku, przyjeżdżającego do odrodzonej po I wojnie światowej Polski.

Tytuł utworu ma charakter metaforyczny. W dosłownym rozumieniu przedwiośnie to okres pośredni pomiędzy zimą a wiosną, w którym mimo panujących niskich temperatur i zalegających pokładów śniegu ukazują się pierwsze oznaki powrotu przyrody do życia. Przenośne znaczenie zaś można rozumieć jako czas, w którym kształtowało się państwo polskie po okresie zaborów, zaś w kraju panował niepodległościowy entuzjazm.

Już po raz kolejny nasza szkoła wzięła udział w Ogólnopolskiej Akcji „Narodowe Czytanie”, prowadzonej pod honorowym patronatem Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej Andrzeja Dudy, który tymi słowami zachęcał Polaków do lektury:” Będzie to znakomita okazja, by wspólnie zastanowić się nad znaczeniem  i rolą, jaką na przestrzeni dziesiątków lat lektura ta  odgrywała w licznych debatach nad kształtem naszej Ojczyzny. Raz jeszcze będziemy mogli przekonać się o tym, że nasza wielka literatura stanowi integralną część narodowej kultury.”

Zwyczajem lat ubiegłych akcja została przeprowadzona na terenie naszej szkoły , a do wspólnego czytania zostali zaproszeni uczniowie klas IV – VIII oraz III klasa gimnazjum wraz z panem Dyrektorem  Tomaszem Piotrowskim , Panią Wicedyrektor Beatą      Walenczak –Frukacz i Gronem Pedagogicznym. Następnie obszerny  fragment z powieści Stefana Żeromskiego  przed publicznością szkolną  zaprezentowali uczniowie klasy ósmej w składzie : Emilia Zgid, Aleksandra Stasiak , Sebastian Sapela. Za przygotowanie i zainicjowanie  całej akcji oraz oprawę artystyczną dziękujemy : Pani Lidii Zarembie , Natalii Rzewnickiej i Agnieszce Karpińskiej.

• Nowy rok szkolny 2018/2019

• W naszej szkole znów tętni życie, zaczynamy nowy rok szkolny 2018/2019.

Życzymy naszym uczniom wielu sukcesów i miłych chwil w towarzystwie szkolnej społeczności.

• Rozpoczęcie roku szkolnego 2018/2019.

• Uroczystość inauguracji roku szkolnego 2018/2019 odbędzie się 3 września o godz. 9:00.

Dowozy:

Wielopole I - 8:00