• Drugi Rzut Ligii LA Szkół Podstawowych i Gimnazjalnych

          • W piątek 10 maja na stadionie PCS w Bełchatowie przy ul.Czaplinieckiej odbył się II Rzut Ligii LA Szkół Podstawowych i Gimnazjalnych. Nie zabrakło oczywiście sportowców z naszej szkoły.

            Najlepsze wyniki uzyskali: Kacper Jeziorny II miejsce - skok w dal, Adam Wróblewski II miejsce - bieg na 100 m, Eryk Tyluś IV miejsce - 1000m.

            Wszystkim serdecznie gratulujemy!

          • Zajęcia z przyrody w ZOO Safari w Borysewie

          •  

            Dzieci z klas „0” – 3 Szkoły Podstawowej w Dobrzelowie 7 maja pojechały na wycieczkę do ZOO Safari w Borysewie. Wyjazd był możliwy dzięki współpracy ze Starostwem Powiatowym w Bełchatowie. Prężnie działający wydział edukacji ekologicznej zatwierdził wniosek nauczycieli szkoły obejmujący konkurs plastyczny „Ekozwierz” oraz zajęcia w terenie tj. zwiedzanie ZOO. Dzieci bardzo chętnie wzięły udział w niniejszym konkursie przygotowując przepiękne prace plastyczne o różnym wymiarze oraz formacie. Do ich zrobienia wykorzystały materiały wtórne, gdyż taki był jeden z wymogów. Patrząc na te dzieła sztuki, „śmieci” zyskują zupełnie inny wymiar.

            Podczas zwiedzania ZOO  dzieci poznały wiele gatunków zwierząt pod względem wizualnym oraz zwyczajowym dzięki ciekawym informacjom udzielanym przez przewodnika. Wszystkie zwierzęta pięknie się prezentowały, a zachwyt dzieci był bezcenny. Po przejechaniu terenu ZOO kolejką bardzo chętnie wybrały się na pieszą wycieczkę w najciekawsze ich zdaniem miejsca. Mimo przemierzania dużych odległości dzieci miały mnóstwo energii, a uśmiech nie znikał im z twarzy.

            Dziękujemy za wspaniałą współpracę w imieniu wszystkich dzieci, które zapamiętają tą lekcję na bardzo długo jeśli nie na całe życie!

             

          • Zapraszamy

          • 2 kwietnia o godz. 17:00 odbędą się zebrania z wychowawcami i konsultacje z nauczycielami.

          • Rekolekcje Wielkopostne

          • Tegoroczne rekolekcje w naszej szkole odbędą się pod hasłem "Nawróć nas Panie".

            Harmonogram spotkań:

            28-29.03.2019r.

            10:45-11:30 kl. 0-IV sala gimnastyczna

            12:00-12:45 kl.V-VIII i III gimnazjum sala gimnastyczna

            30.03.2019r.

            Spotkanie w Parafi NMP Nieustającej Pomocy w Bełchatowie - dojazd we własnym zakresie.

          • GMINNY KONKURS WIEDZY CHEMICZNO - FIZYCZNYM W SZKOLE PODSTAWOWEJ IM. J. BRZECHWY W DOBRZELOWIE

          • W dniu 19.03.2019r. w godzinach 9.00 – 11.00 odbył się gminny  konkurs przedmiotowy z chemii i fizyki dla uczniów klas siódmych szkoły podstawowej gminy Bełchatów. Organizatorami konkursu są: Powiat  Bełchatowski – Wydział Ochrony Środowiska oraz Szkoła Podstawowa im. Jana Brzechwy  w Dobrzelowie .

            Celem konkursu było poszerzenie wiedzy z zakresu ochrony środowiska naturalnego w życiu codziennym. Rozwijanie , rozbudzanie zainteresowań i uzdolnień chemicznych uczniów w klasach siódmych  oraz umożliwienie konfrontacji poziomu wykształcenia chemicznego  i fizycznego między poszczególnymi uczestnikami.

            W konkursie wzięli udział uczniowie z:

            • Szkoła Podstawowa  w Domiechowicach ,
            • Szkoła Podstawowa  w Dobrzelowie,
            • Szkoła Podstawowa  w Łękawie,
            •  Szkoła Podstawowa  w Janowie.

             

             Razem  udział  wzięło 12 osób .

            Konkurs odbył się w czteroosobowych grupach a za  udzielenie prawidłowych odpowiedzi   można było zdobyć określoną punktacje.

             

            Lista osób nagrodzonych w konkursie:

            Za uzyskanie największej liczy punktów na możliwe do zdobycia uczniowie otrzymali  nagrody, ufundowane przez Powiat Bełchatowski:

            I miejsce – Szkoła Podstawowa w Dobrzelowie

            II miejsce – Szkoła Podstawowa w Domiechowicach  w składzie Aleksandra Maślanka, Oliwia Florczak , Sebastian Makowski

            III miejsce – Szkoła Podstawowa w Łękawie

            IV miejsce –Szkoła Podstawowa Janowie.

          • Ekologiczna wycieczka w okolice Tomaszowa Mazowieckiego

          • Dnia 15 marca 2019r. uczniowie Szkoły Podstawowej im. Jana Brzechwy w Dobrzelowie , klasy VII V i III gimnazjum w ramach współpracy z Wydziałem Ochrony Środowiska  Starostwo Powiatowe w Bełchatowie wybrali się na wyjazd edukacyjny do Tomaszowa Mazowieckiego w celu zwiedzenia Grot Nagórzyckich, Skansenu rzeki Pilicy oraz Niebieskie Źródła.

            Niebieskie źródła – rezerwat przyrody nieożywionej o wybitnych walorach krajobrazowych, położony w dolinie Pilicy, na prawym brzegu rzeki, w południowo wschodniej części miasta Tomaszowa Mazowieckiego. Są to wywierzyska krasowe jedne z najciekawszych zjawisk krasowych w Europie. Główny kompleks wodonośny stanowią spękane wapienie jurajskie, z których wytryska woda przybierająca niebiesko-błękitno-zieloną barwę. Barwa wody w basenach źródliskowych jest efektem działań rozproszonego światła słonecznego. Zmiana odcieni barwy wody uzależniona jest od stanu pogody, stopnia nasłonecznienia bądź zachmurzenia. Dodatkowo uroku wywierzysku nadają pulsujące gejzery z piasku podrzucanego przez źródlaną wodę.

            Skansen Rzeki Pilicy – tworzony jest w Tomaszowie Mazowieckim od 1999 roku. Przedsięwzięcie to jest realizowane przez Stowarzyszenie Przyjaciół Pilicy i Nadpilicza z Andrzejem Kobalczykiem na czele, i przez władze samorządowe. Ma na celu prowadzenie edukacji historycznej i ekologicznej, oraz zachowanie pamiątek z przeszłości. Z dniem 19 kwietnia 2005 Skansen Rzeki Pilicy rozpoczął funkcjonowanie jako placówka; podlega bezpośrednio Urzędowi Miasta w Tomaszowie Mazowieckim jako samorządowa instytucja kultury.Młyn wykorzystywany jest także jako miejsce ekspozycji. Znajdują się tam takie wystawy stałe, jak „Dzieje wiejskiej wagi” czy „Pamiątki po dawnej Brzustówce”. Bardzo ciekawe są też dokładne makiety młynów wodnych znajdujących się kiedyś w okolicy i mostów na Pilicy na Brzustówce. Wszystkie wykonał Jerzy Sosnowski. Poza tym we młynie mieści się wystawa militariów i odbywają się inne wystawy czasowe. W skansenie możemy zobaczyć też największą obecnie w Polsce kolekcję kamieni młyńskich

            W skansenie  jest dział wojskowy zawierający m.in. dźwig wojskowy i działa konstrukcji radzieckiej. Najcenniejszym eksponatem jest ciągnik artyleryjski Sd.Kfz.8, w prototypowej, opancerzonej płytami 12 mm wersji. Choć nie podjęto produkcji seryjnej, wykonane egzemplarze wykorzystano pod koniec wojny na froncie wschodnim. Ciągnik należał do oddziałów Luftwaffe (posiada oryginalną tablicę rejestracyjną WL 323863, potwierdzającą oznaczająca przydział do sił powietrznych). Podczas nieudanej próby wydobycia w 1957 r. wysadzono w powietrze górną część pojazdu. Wrak został wydobyty w 1999 r. przez członków Stowarzyszenia Przyjaciół Pilicy i Nadpilicza z Andrzejem Kobalczykiem na czele; rekonstrukcja trwała do 2003 r. Dwa lata później pojazd, wyposażony w zastępczy silnik z KrAZa, został uruchomiony. Pojazd posiada oryginalną skrzynię biegów i elementów układy napędowego, oraz całkowicie zachowany, autentyczny układ gąsienicowy. Jest to prawdopodobnie jedyny zachowany na świecie egzemplarz pojazdu tej wersji.

            Groty Nagórzyckie – sztuczne groty znajdujące się w południowej części miasta Tomaszowa Mazowieckiego, przy ulicy Pod Grotami (przedłużeniu ulicy Jana Pawła II), biegnącej nad Zalew Sulejowski na terenie byłej wsi Nagórzyce, obecnie dzielnicy Tomaszowa.

            Groty są pozostałością po podziemnej kopalni piasku szklarskiego, wydobywanego do potrzeb budowlanych i hutniczych w XVIII stuleciu i na początku XIX wieku. Groty składają się z licznych korytarzy, wnęk, zaułków i sal. Największe wyrobisko zwane "Salą Królewską" ma 30 m długości, 25 m szerokości i 3 m wysokości. Najrozleglejsza grota ma długość 120 metrów. Każda grota nosiła inną nazwę, np. Boczna, Borsucza, Chowańcza, Ciemna, Jeziorna, Niedźwiedzia, Taneczna, Złodziejska.

            Ponowne zainteresowanie uruchomiło inwestycję w celu odnowienia grot przy wsparciu finansowym Unii Europejskiej. Od czerwca 2010 czynione były zabezpieczenia grot i przystosowania ich do zwiedzania, a z początkiem 2012 groty otworzyły swoje drzwi dla turystów.

            Wyjazd dostarczył wielu niezapomnianych wrażeń , pomimo niespecjalnej pogody….

            Dnia 15 marca 2019r. uczniowie Szkoły Podstawowej im. Jana Brzechwy w Dobrzelowie , klasy VII V i III gimnazjum w ramach współpracy z Wydziałem Ochrony Środowiska  Starostwo Powiatowe w Bełchatowie wybrali się na wyjazd edukacyjny do Tomaszowa Mazowieckiego w celu zwiedzenia Grot Nagórzyckich, Skansenu rzeki Pilicy oraz Niebieskie Źródła.

            Niebieskie źródła – rezerwat przyrody nieożywionej o wybitnych walorach krajobrazowych, położony w dolinie Pilicy, na prawym brzegu rzeki, w południowo wschodniej części miasta Tomaszowa Mazowieckiego. Są to wywierzyska krasowe jedne z najciekawszych zjawisk krasowych w Europie. Główny kompleks wodonośny stanowią spękane wapienie jurajskie, z których wytryska woda przybierająca niebiesko-błękitno-zieloną barwę. Barwa wody w basenach źródliskowych jest efektem działań rozproszonego światła słonecznego. Zmiana odcieni barwy wody uzależniona jest od stanu pogody, stopnia nasłonecznienia bądź zachmurzenia. Dodatkowo uroku wywierzysku nadają pulsujące gejzery z piasku podrzucanego przez źródlaną wodę.

            Skansen Rzeki Pilicy – tworzony jest w Tomaszowie Mazowieckim od 1999 roku. Przedsięwzięcie to jest realizowane przez Stowarzyszenie Przyjaciół Pilicy i Nadpilicza z Andrzejem Kobalczykiem na czele, i przez władze samorządowe. Ma na celu prowadzenie edukacji historycznej i ekologicznej, oraz zachowanie pamiątek z przeszłości. Z dniem 19 kwietnia 2005 Skansen Rzeki Pilicy rozpoczął funkcjonowanie jako placówka; podlega bezpośrednio Urzędowi Miasta w Tomaszowie Mazowieckim jako samorządowa instytucja kultury.Młyn wykorzystywany jest także jako miejsce ekspozycji. Znajdują się tam takie wystawy stałe, jak „Dzieje wiejskiej wagi” czy „Pamiątki po dawnej Brzustówce”. Bardzo ciekawe są też dokładne makiety młynów wodnych znajdujących się kiedyś w okolicy i mostów na Pilicy na Brzustówce. Wszystkie wykonał Jerzy Sosnowski. Poza tym we młynie mieści się wystawa militariów i odbywają się inne wystawy czasowe. W skansenie możemy zobaczyć też największą obecnie w Polsce kolekcję kamieni młyńskich

            W skansenie  jest dział wojskowy zawierający m.in. dźwig wojskowy i działa konstrukcji radzieckiej. Najcenniejszym eksponatem jest ciągnik artyleryjski Sd.Kfz.8, w prototypowej, opancerzonej płytami 12 mm wersji. Choć nie podjęto produkcji seryjnej, wykonane egzemplarze wykorzystano pod koniec wojny na froncie wschodnim. Ciągnik należał do oddziałów Luftwaffe (posiada oryginalną tablicę rejestracyjną WL 323863, potwierdzającą oznaczająca przydział do sił powietrznych). Podczas nieudanej próby wydobycia w 1957 r. wysadzono w powietrze górną część pojazdu. Wrak został wydobyty w 1999 r. przez członków Stowarzyszenia Przyjaciół Pilicy i Nadpilicza z Andrzejem Kobalczykiem na czele; rekonstrukcja trwała do 2003 r. Dwa lata później pojazd, wyposażony w zastępczy silnik z KrAZa, został uruchomiony. Pojazd posiada oryginalną skrzynię biegów i elementów układy napędowego, oraz całkowicie zachowany, autentyczny układ gąsienicowy. Jest to prawdopodobnie jedyny zachowany na świecie egzemplarz pojazdu tej wersji.

            Groty Nagórzyckie – sztuczne groty znajdujące się w południowej części miasta Tomaszowa Mazowieckiego, przy ulicy Pod Grotami (przedłużeniu ulicy Jana Pawła II), biegnącej nad Zalew Sulejowski na terenie byłej wsi Nagórzyce, obecnie dzielnicy Tomaszowa.

            Groty są pozostałością po podziemnej kopalni piasku szklarskiego, wydobywanego do potrzeb budowlanych i hutniczych w XVIII stuleciu i na początku XIX wieku. Groty składają się z licznych korytarzy, wnęk, zaułków i sal. Największe wyrobisko zwane "Salą Królewską" ma 30 m długości, 25 m szerokości i 3 m wysokości. Najrozleglejsza grota ma długość 120 metrów. Każda grota nosiła inną nazwę, np. Boczna, Borsucza, Chowańcza, Ciemna, Jeziorna, Niedźwiedzia, Taneczna, Złodziejska.

            Ponowne zainteresowanie uruchomiło inwestycję w celu odnowienia grot przy wsparciu finansowym Unii Europejskiej. Od czerwca 2010 czynione były zabezpieczenia grot i przystosowania ich do zwiedzania, a z początkiem 2012 groty otworzyły swoje drzwi dla turystów.

            Wyjazd dostarczył wielu niezapomnianych wrażeń , pomimo niespecjalnej pogody….

          • Ekologiczny wyjazd do Palmiarni w Łodzi

          • Uczniowie klasy VI , VII i VIII Szkoły Podstawowej im Jana Brzechwy w Dobrzelowie  wybrali się na wyjazd edukacyjny do Palmiarni w Łodzi. Wyjazd miał na celu poznanie walorów przyrodniczych , budowanie więzi emocjonalnej z naturą oraz poszerzanie zasobu wiadomości związanych z przyrodą i jej ochroną.

            W najstarszym łódzkim parku możemy odnaleźć miejsce pełne ciepła i niezwykłej egzotyki, gdzie choć na chwilę przeniesiemy się do ciepłych stref klimatycznych. Możemy być pewni, że o każdej porze roku spacer po Palmiarni dostarczy nam wielu przyjemnych wrażeń.

            Egzotyczna kolekcja roślin, to żywa historia Łodzi, zapoczątkowana przez łódzkich fabrykantów. Najstarsze rośliny to ponad 150 letnie palmy. Uzupełniają je wspaniałe bananowce, araukarie, bambusy i figowce. Pod okazałymi koronami kilkudziesięciu roślin miejsce znalazły: storczyki, bromelie, begonie, paprocie oraz krotony. Od późnej wiosny dodatkowo poznać możemy kilkadziesiąt gatunków roślin rosnących w ogródku dydaktycznym, który uważany jest za pierwszy Ogród Botaniczny w Łodzi.

             

            Palmiarnia Łódzka  jest  jedną z najnowocześniejszych w Europie palmiarni i jeden z najciekawszych budynków w Łodzi. Otaczający ją Park Źródliska (wpisany do rejestru zabytków) jest najstarszym parkiem miejskim w Łodzi, powstałym na początku XIX w. z części okolicznych lasów.

            Udostępniona po raz pierwszy dla zwiedzających w 1956 roku. Spadkobierczyni kolekcji roślin – przede wszystkim palm – z oranżerii fabrykantów i carskich urzędników. Zawiera ok. 4,5 tys. okazów należących do ponad 1100 taksonów (czyli gatunków i odmian) z 65 rodzin, a unikalna kolekcja ogromnych palm ściśle wiąże się z dziejami miasta.

            Cała palmiarnia jest  podzielona na trzy niezależne części - pawilon śródziemnomorski, tropikalny oraz pomieszczenie z bogatą kolekcją kaktusów. Każda z tych części posiada odmienne warunki klimatyczne, za które odpowiada komputer (który automatyczne steruje nawet otwieraniem lub zamykaniem okien). Przed wejściem do każdego z pomieszczeń wisi elektroniczna tablica z temperaturą i wilgotnością powietrza, jaka jest w następnym pomieszczeniu.

            W pawilonie dla roślinności twardolistnej, głównie śródziemnomorskiej, oglądać można m.in. ponad 130letnie palmycytrusywawrzynyrozmarynylaury i laurowiśniegardeniemirtyaraukarie czy lawendy. W kolejnym z roślinnością tropikalną prezentowane są bromelielianypalmy kokosowepandanyfigowcefilodendrony, duża kolekcja storczyków i paproci. Ostatnie pomieszczenie to zbiór roślinności pustynnej - kaktusy i inne sukulenty, kilkumetrowe opuncjealoesypałczakikliwiekalle czy sansewierie.

            W całych zbiorach palmiarni jest ok. 4,5 tys. okazów roślin należących do ponad 1100 taksonów (gatunków i odmian) z 65 rodzin botanicznych.

             

            Wyjazd edukacyjny dostarczył uczniom wielu niezapomnianych wrażeń….

             

          • Narodowy Dzień Pamięci Żołnierzy Wyklętych

          • 1 marca to Narodowy Dzień Pamięci Żołnierzy Wyklętych. W naszej szkole

            dzień ten został uczczony przez uczniów, którzy zaprezentowali

            przedstawienie pt. "Tak twardzi jak skała: Żołnierze Wyklęci".

          • STRAJK ZAWIESZONY

          • Szanowni Państwo od dnia 29.04 2019 r. (poniedziałek) zajęcia będą odbywały się zgodnie z obowiązującym planem lekcji.

            Dyrektor Szkoły

          • Rekrutacja!

          •   Uczniowie i Rodzice - rozpoczeliśmy nabór do klasy pierwszej i oddziału przedszkolnego naszej szkoły na rok 2019/20.

             W zakładce - Uczniowie i rodzice - Materiały dla rodziców - dostępne są niezbędne dokumenty rekrutacyjne do  naszej szkoły.

            Zapraszamy!

          • Strajk nauczycieli

          • W związku z trwającym strajkiem nauczycieli w dniach 25.04.2019 r. - 26.04.2019 r. szkoła zapewnia zajęcia opiekuńczo - wychowawcze w świetlicy szkolnej dla młodszych dzieci, którym Rodzice nie są w stanie zapewnić opieki w godzinach 6:00 - 16:00.

            Dyrektor Szkoły

          • Strajk nauczycieli

          • W związku z trwającym strajkiem nauczycieli w dniu jutrzejszym tj. 24-04-2019r. (środa), Szkoła zapewnia zajęcia opiekuńczo - wychowawcze dla młodszych dzieci, którym Rodzice nie są w stanie zapewnić opieki w świetlicy szkolnej w godzinach 6:00 - 16:00.

            Dyrektor Szkoły

             

          • Szanowni Rodzice!

          •  

            Dyrektor Szkoły SP w Dobrzelowie informuje, że egzaminy gimnazjalne odbędą się zgodnie z harmonogramem.

            Strajk w naszej placówce jest nadal kontynuowany, co wyklucza możliwość uczestnictwa w dniach odbywania się egzaminów pozostałych uczniów w zajęciach świetlicowych.

             

          • Szanowni Rodzice!

          • Dyrektor Szkoły Podstawowej im. Jana Brzechwy w Dobrzelowie prosi o śledzenie strony internetowej szkoły, Facebooka i Dziennika Librus, na których będziemy Państwa informować na bieżąco o decyzji dotyczącej strajku.

            Dyrektor Szkoły

    • Kontakty

  • Librus Synergia
  •               Liczba wizyt

    liczba odwiedzin: 25806